Plastyka brzucha

plastyka-brzucha

Co to jest?

Nienaturalnie uwypuklony brzuch lub zwisający fałd skórny brzucha zwany niekiedy „fartuszkiem”, to bardzo częsty problem osób, które niegdyś zmagały się ze znaczną nadwagą czy otyłością. Równie często cierpią z tego powodu kobiety po przebytych ciążach (w szczególności mnogich lub takich, których efektem był większy od przeciętnego przyrost wagi). Utrata elastyczności i deformacja skóry brzucha i podbrzusza może być nie tylko problemem estetycznym, ale również praktycznym – często prowadzącym do dolegliwości natury dermatologicznej i utrudniającym proste czynności życiowe. Celem plastyki brzucha, nazywanej również abdominoplastyką, jest usunięcie nadmiaru skóry z powłok brzusznych oraz wzmocnienie mięśni brzucha. W wyniku operacji pacjenci zyskują płaski i jędrny brzuch, a także sylwetkę, której proporcje w większym stopniu odpowiadają ich wadze i typowi ciała. Towarzyszące temu poczucie odzyskania kontroli nad własnym ciałem może okazać się bezcenne.

Dla kogo?

  • Kobiety po przebytych ciążach
  • Osoby po kuracjach odchudzających
  • Osoby o nietypowej budowie ciała

Korzyści

  • Podniesiona samoocena
  • Możliwość doboru odzieży odpowiadającej naszej sylwetce
  • Zapobieganie nieprawidłowej postawie
  • Zapobieganie infekcjom skóry

Jak to się robi ?

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje poziome nacięcie nad górną linią włosów łonowych, które jest następnie wydłużane w stronę bioder. Nacięty w ten sposób fałd skórny zostaje uniesiony do góry i oddzielony od powierzchni jamy brzusznej, dzięki czemu lekarz zyskuje dostęp do mięśni prostych brzucha, które (w niektórych przypadkach) zostają ściągnięte ku sobie. Następnie skóra powraca na swoje miejsce a jej nadmiar w postaci dolnej krawędzi zostaje usunięty. Końcowy etap zabiegu polega na rekonstrukcji pępka, który został wycięty w początkowej fazie operacji – teraz umieszcza się go w specjalnie przygotowanym otworze, który lekarz wyznacza z uwzględnieniem właściwych proporcji brzucha. Skórę zszywa się w sposób umożliwiający osiągnięcie pożądanej elastyczności, a w ranie pooperacyjnej umieszcza się dreny, których zadaniem jest odprowadzenie zalegającej krwi.

Przed zabiegiem

Konieczne jest przygotowanie niezbędnych badań (patrz poniżej).
Jeżeli palisz, bierzesz aspirynę lub inne leki lekarz będzie chciał dowiedzieć się tego w czasie Waszego spotkania. Równie ważne jest określenie Twoich oczekiwań i porównanie ich do realnie możliwych efektów zabiegu. Na bazie zebranych informacji lekarz zadecyduje o nieprzeprowadzaniu zabiegu lub zaplanuje dalsze postępowanie.

Dzień zabiegu

W dniu zabiegu lekarz zaznaczy na Twoim brzuchu i podbrzuszu linie, wzdłuż których przeprowadzone zostaną nacięcia podczas operacji. Wtedy też będzie okazja aby zadać pytania, które mogły pojawić się u Ciebie w ostatniej chwili oraz wyrazić zgodę na zabieg.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od 3 do 4 godzin. Czasami wymagane jest założenie cewnika do pęcherza moczowego. 

Po zabiegu

Pobyt w klinice będzie trwał od 1 do 3 dni, a jego długość zależeć będzie od stopnia rozległości operacji. Do domu będzie można pójść po usunięciu drenów i założeniu opatrunku. Obrzęk, zasinienie i uczucie napięcia są naturalnymi reakcjami organizmu, które powinny stopniowo ustępować w trakcie rekonwalescencji. Zostaną Ci podane leki przeciwbólowe a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, antybiotyk.

Rekonwalescencja

W przypadku abdominoplastyki rekonwalescencja trwa przeważnie od 6 do 8 tygodni. W tym czasie niezbędne będzie noszenie ubrania ściągającego. Absencja w pracy nie powinna przekroczyć dwóch tygodni, a powrót do pełnej formy może trwać nawet dwa miesiące. Ważne, aby w pierwszym tygodniu po operacji unikać obciążania mięśni brzucha: weź pod uwagę, że w tym czasie możesz potrzebować pomocy bliskich, którzy będą mogli Cię wyręczyć w prostych czynnościach w szczególności związanych z dźwiganiem i podnoszeniem. Również w następnych tygodniach aktywność fizyczna powinna być znacznie ograniczona. Szwy usuwa się zazwyczaj po 7 -14 dniach od operacji. Blizny pozostające po abdominoplastyce są dość rozległe, aczkolwiek powinny goić się dobrze. Ślad po nacięciu można zwykle ukryć pod górną linią bielizny.

Wymagane badania

Wymagane badania: określenie grupy krwi, morfologia, APTT i INR jako czynniki krzepnięcia, poziom sodu (Na) i potasu (K) jako elektrolity, poziom cukru, wydolność nerek (kreatynina), mocznik, podstawowa analiza moczu, EKG, szczepienie przeciwko WZW typu B. 

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania to: problemy z krzepnięciem krwi, wady naczyń, ciąża, nieleczona cukrzyca lub nadciśnienie, ropne zapalenie śluzówek i skóry.

Ewentualne powikłania i skutki uboczne

Każda operacja niesie za sobą pewne ryzyko skutków ubocznych i powikłań. W przypadku plastyki brzucha do najczęstszych należą infekcje pooperacyjne, krwiak, a także asymetria i powracająca luźność fałdów brzusznych.

Zamieszony opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zostaną określone w trakcie konsultacji z lekarzem. Prosimy o zostawienie numeru telefonu lub adres e-mail. Skontaktujemy się z Tobą.

Umów się na wizytę