Wiele osób, które zmagały się niegdyś z poważną nadwagą, a następnie uwolniło się od balastu zbędnych kilogramów walczy z problemem nadmiaru pozbawionej elastyczności skóry w dolnych partiach ciała. Uda są szczególnie narażone na występowanie niekorzystnych efektów znacznej utraty wagi, ponieważ nadprogramowy tłuszcz chętnie się w nich gromadzi. Może się więc zdarzyć, że podczas gdy inne części ciała relatywnie dobrze znoszą powrót skóry do naturalnego rozmiaru, skóra ud traci swoją plastyczność zaburzając tym samym właściwe proporcje naszej sylwetki. Plastyka ud jest zabiegiem, który redukuje nadmiar wiotkiej skóry nadając tej części ciała pożądany wygląd i kształt. Zabieg ten jest niekiedy łączony z liposukcją.
W przypadku plastyki wewnętrznej strony uda, nacięcie przebiega wzdłuż pachwiny, a następnie kieruje się w dół w taki sposób by blizny pooperacyjne były możliwie najmniej widoczne. Następnie skóra zostaje naciągnięta i odpowiednio wymodelowana, a jej nadmiar usunięty.
Konieczne jest przygotowanie niezbędnych badań (patrz poniżej).
Jeżeli palisz, bierzesz aspirynę lub inne leki lekarz będzie chciał dowiedzieć się tego w czasie Waszego spotkania. Równie ważne jest określenie Twoich oczekiwań i porównanie ich do realnie możliwych efektów zabiegu. Na bazie zebranych informacji lekarz zadecyduje o nieprzeprowadzaniu zabiegu lub zaplanuje dalsze postępowanie.
Przed zabiegiem lekarz zaznaczy na Twoich udach i pachwinach linie, wzdłuż których poprowadzone zostaną nacięcia. Wtedy też będzie okazja aby zadać pytania, które mogły pojawić się u Ciebie w ostatniej chwili oraz wyrazić zgodę na zabieg. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj od 3 do 4 godzin. W miejscu nacięć zakłada się szwy, a w ranie pooperacyjnej umieszcza dreny, których zadaniem jest odprowadzenie krwi.
Pobyt w klinice będzie trwał od 1 do 2 dni, a jego długość zależeć będzie od stopnia rozległości operacji. Do domu będzie można pójść po usunięciu drenów i założeniu opatrunku. Obrzęk, zasiniaczenie i uczucie napięcia są naturalnymi reakcjami organizmu, które powinny stopniowo ustępować w trakcie rekonwalescencji. Zostaną Ci podane leki przeciwbólowe a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, antybiotyk.
Aczkolwiek powrót do formy po zabiegu plastyki ud zależny jest od rozległości operacji i indywidualnych predyspozycji, w większości przypadków pacjenci odzyskują pełnię sił po miesiącu, przy czym absencja w pracy nie powinna trwać dłużej niż 7-14 dni. Szwy usuwa się zazwyczaj 2-3 tygodnie po zabiegu. W szybszym powrocie do zdrowia pomocne mogą się okazać specjalne ubrania elastyczne. Należy przy tym pamiętać, że efekty plastyki ud są trwałe pod warunkiem utrzymania przez pacjentów stałej wagi.
Wymagane badania: EKG, określenie grupy krwi, morfologia 18 parametrów, podstawowa analiza moczu, poziom OB, APTT i INR jako czynniki krzepnięcia, wydolność nerek (kreatynina), poziom cukru, szczepienie przeciwko WZW typu B, poziom sodu (Na) i potasu (K) jako elektrolity.
Przeciwwskazania to: problemy z krzepnięciem krwi, choroby naczyń, ciąża, nieleczona cukrzyca lub nadciśnienie, ropne zapalenie śluzówek i skóry.
Każda interwencja chirurgiczna wiąże się z pewnym ryzykiem i może powodować powikłania i skutki uboczne. W przypadku plastyki ud do najczęstszych należą infekcje pooperacyjne, krwiak i martwice brzeżne w ranie.
Zamieszony opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zostaną określone w trakcie konsultacji z lekarzem. Prosimy o zostawienie numeru telefonu lub adres e-mail. Skontaktujemy się z Tobą.