Korekcja warg sromowych, czyli labioplastyka polega na zmniejszeniu i nadawaniu pożądanego kształtu wargom sromowym mniejszym lub większym i jest obecnie jednym z najbardziej popularnych zabiegów ginekologii estetycznej. Wskazaniem do zabiegu są przerośnięte lub znacznie niesymetryczne wargi sromowe, które mogą powodować dyskomfort w życiu seksualnym, a nawet w trakcie aktywności sportowych lub noszenia bielizny.
Czasami zabieg labioplastyki bywa łączony z zabiegiem korekcji wielkości napletka łechtaczki. U niektórych kobiet fałd skórny będący kapturkiem osłaniającym łechtaczkę jest na tyle duży, że utrudnia uzyskanie satysfakcji w trakcie pożycia seksualnego. W trakcie zabiegu jest usuwany nadmiar skóry, co pozwala na lepszą ekspozycję łechtaczki w czasie stosunku. Zauważyć należy, że nie ma anatomicznego standardu wielkości napletka łechtaczki. Również wpływ jego wielkości na uzyskiwanie satysfakcji seksualnej przez kobietę jest indywidualny.
Jeżeli odczuwasz dyskomfort z tym jak wyglądają Twoje miejsca intymne umów się na konsultację i zobacz jak zabieg chirurgiczny może Ci pomóc w odzyskaniu dobrego samopoczucia.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym (rzadko miejscowym). Chirurg za pomocą skalpela modeluje kształt warg sromowych, a następnie zszywa je przy użyciu nici rozpuszczalnych.
Konieczne jest przygotowanie niezbędnych badań (patrz poniżej). Jeżeli palisz, bierzesz aspirynę lub inne leki lekarz będzie chciał dowiedzieć się tego w czasie Waszego spotkania. Równie ważne jest określenie Twoich oczekiwań i porównanie ich do realnie możliwych efektów zabiegu. Na bazie zebranych informacji lekarz zadecyduje o nieprzeprowadzaniu zabiegu lub zaplanuje dalsze postępowanie. W przypadku labioplastyki przeprowadzanej u osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców.
W dniu zabiegu lekarz zaznaczy na Twoich wargach sromowych linie odpowiadające ich nowemu kształtowi i rozmiarowi. Wtedy też będzie okazja aby zadać pytania, które mogły pojawić się u Ciebie w ostatniej chwili oraz wyrazić zgodę na zabieg. Zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i trwa od 1 do 2 godzin.
Do domu najczęściej będzie można wyjść następnego dnia po operacji. Obrzęk, zasinienie i uczucie napięcia są naturalnymi reakcjami organizmu, które powinny stopniowo ustępować w trakcie rekonwalescencji. Zostaną Ci podane leki przeciwbólowe, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, antybiotyk.
Zabieg nie wymaga zdejmowania szwów, gdyż zastosowane nici samoczynnie wchłaniają się w trakcie rekonwalescencji. Należy stosować się do zaleceń lekarza, szczególnie w zakresie higieny intymnej. Zasadnicze wygojenie następuje w trakcie około 14 dni. Aktywność seksualną można rozpocząć po 7 tygodniach.
Wymagane badania: określenie grupy krwi, morfologia, APTT i INR jako czynniki krzepnięcia, poziom sodu (Na) i potasu (K) jako elektrolity, poziom cukru, wydolność nerek (kreatynina), mocznik, podstawowa analiza moczu, EKG, szczepienie przeciwko WZW typu B. Czasami może być wymagana konsultacja ginekologiczna.
Przeciwwskazania to: problemy z krzepnięciem krwi, wady naczyń, ciąża, nieleczona cukrzyca lub nadciśnienie, ropne zapalenie śluzówek i skóry.
Każda operacja niesie za sobą pewne ryzyko skutków ubocznych i powikłań. W przypadku labioplastyki do najczęstszych należą infekcje pooperacyjne i krwiak.
Zamieszony opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zostaną określone w trakcie konsultacji z lekarzem. Prosimy o zostawienie numeru telefonu lub adres e-mail. Skontaktujemy się z Tobą.