Ufff… zabieg już za Tobą, teraz wystarczy odpoczywać, oszczędzać się i z niecierpliwością czekać na upragnione efekty. Od lekarza otrzymałaś już z pewnością szereg zaleceń pielęgnacyjnych, które zapewnią Ci komfortowy powrót do formy. Jednym z czynników, które warunkuje szybkie i niepowikłane gojenie ran jest odpowiedni sposób odżywiania się. Prawidłowa dieta, w tym szczególnym okresie, pomoże Ci odżywić organizm i skróci okres rekonwalescencji.
Bezpośrednio po zabiegu, gdy będziesz już miała możliwość jedzenia pokarmu, postaraj się, aby posiłki były małe objętościowo, jednak spożywane częściej. Proces trawienia i przyswajania niezbędnych składników odżywczych, będzie przebiegał wtedy bez zbędnego obciążenia organizmu. Obfite posiłki przetwarzane są dłużej, zalegają w żołądku i powodują uczucie pełności. W tym szczególnym okresie, nie chcemy dokładać sobie czynników, które mogą wywoływać dyskomfort. Aby go uniknąć, najlepiej zjeść 5-6 lekkostrawnych i urozmaiconych posiłków, w około 3 godzinnych odstępach. Unikaj potraw tłustych, przetworzonych czy mocno przyprawionych. Zrezygnuj z dań smażonych czy pieczonych, na rzecz gotowanych w wodzie lub na parze oraz duszonych. Postaraj się wybierać produkty lekkie z dużą zawartości witamin i składników mineralnych, jak warzywa czy owoce. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie – około 2 litrów wody w ciągu dnia powinno zaspokoić zapotrzebowanie organizmu.
Aby przyspieszyć powrót do zdrowia i proces gojenia się ran warto zwrócić szczególną uwagę na kilka składników odżywczych. W okresie pooperacyjnym niezwykle istotna jest w diecie zawartość białka, zarówno zwierzęcego, jak i roślinnego. Jego główne źródła to chude mięso, takie jak indyk, kurczak czy cielęcina, nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu np. ser twarogowy chudy, mleko i fermentowane napoje mleczne, jajka oraz nasiona roślin strączkowych jak soczewica, ciecierzyca i fasola. Odpowiednia podaż białka warunkuje prawidłowe gojenie się ran i powrót do pełnej sprawności. Na adekwatną zawartość w diecie warto zwrócić uwagę już przed zabiegiem – długotrwały niedobór tego składnika może objawiać się między innymi poprzez wypadanie włosów, niedokrwistość, obniżenie masy mięśniowej czy uczucie ciągłego zmęczenia. W zwyczajowej diecie, ilość białka powinna wynosić około 1 g/kg masy ciała, natomiast w okresie rekonwalescencji można zwiększyć jego udział nawet dwukrotnie, do 2g/kg masy ciała.
Innym wartościowym elementem w okresie pozabiegowym to ilość witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne. Jej niedobór może powodować samoistne krwawienia, złe gojenie się ran oraz ich odnawianie się, a także ogólne osłabienie. Witamina ta, pomaga utrzymać również równowagę oksydacyjną w naszym organizmie, ponieważ jest antyoksydantem. Przeciwutleniacze, zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za tworzenie stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do powstawania stanu zapalnego. Zabieg jest dla organizmu dużym czynnikiem stresowym i substancje te mogą w okresie okołooperacyjnym powstawać w większych ilościach – aby nie zakłócały pracy komórek, warto spożywać zarówno kwas askorbinowy, jak i inne antyoksydanty po zabiegu operacyjnym. Witaminę C znajdziemy między innymi w natce pietruszki, papryce, czarnych porzeczkach, brukselce, popularnym obecnie jarmużu czy owocach taki jak truskawki, poziomki oraz pomelo. Cytryna czy pomarańcze, które najbardziej kojarzą nam się z tą witaminą, nie zawierają jej wcale tak dużo, w porównaniu z wyżej wymienionymi produktami, ale z pewnością warto aby również pojawiały się w naszej diecie.
Pamiętajmy, by zadbać o siebie nie tylko przed, ale również po zabiegu. Odpowiednie odżywienie organizmu i utrzymanie go w dobrej kondycji spowoduje znakomite efekty operacji i szybki powrót do pełnej funkcjonalności.